Doživetja v naravi
  • O meni
  • Slike
  • PowerPoint predstavitve
  • Kontakt
  • Forum

Breginjski kot z Nadižo

21/9/2019

0 Comments

 
Tole raziskovanje Zgornjega Posočja sva z mojo Tatjano opravili že v lanski jeseni, namen je bil obiskati manj znane in manj opevane lepote našega najbolj zahodnega dela Slovenije. Da bi vse skupaj spravila v neko pripoved mi je vedno zmanjkalo časa. Veliko lepih vtisov, veliko slikovnega gradiva ne morem kar tako natresti v zgodbo, ne da bi se prej podučila še o zgodovini in posebnostih teh krajev. Nisem lenarila, kar veliko sem brskala po raznih medijih. Pa največkrat prišla do zaključka, da vem premalo ali pa da to ne znam obelodaniti. Velikokrat sem se v mislih sprehajala po teh krajih, vedno odkrila, da sem bila še premalo radovedna. Vmesni dogodki in zdrav.počutje je pa tudi naredilo svoje, in zapis se je vse bolj in bolj oddaljeval.

Breginjski kot se razprostira na skrajnem zahodu Slovenije. Leži v predalpskem svetu zahodno od Kobarida. S severne strani ga obdaja razpotegnjeno pogorje Stola, z južne pa Matajur, Mija in Lubija. Po dolini teče reka Nadiža. Ta dolina je raztegnjena med Staroselskim podoljem na vzhodu, na zahodu pa jo omejuje državna meja z Italijo. Vzdolž reke Nadiže je nanizanih 13 naselij, med njimi tudi najzahodnejša slovenska vas, Robidišče.

Breginj je najbolj zahodno ležeče večje naselje ob slovensko - italijanski meji. V mesecu maju in septembru 1976 je več potresnih sunkov Breginj hudo poškodovalo. Ohranili so se samo cerkev z župniščem in dve domačiji, ki sta sedaj obnovljeni in kulturni spomenik. Po potresu so vzhodno od starega Breginja postavili naselje 79 montažnih hiš in skupen hlev, na mestu starega naselja pa precej novih hiš.


Nad samim Breginjem se nahaja na manjši vzpetini  cerkev Marije Snežne  ob kateri je tudi pokopališče, tam se nam odpre lep razgled na samo naselje in na vrhove, ki obdajajo že prej omenjeni Breginjski kot.
Ščirnov ograd
Ščirnov ograd
le cerkev in župnišče je ob potresu še ostalo
Kobariški Stol
Novogradnja po potresu
Ščirnov ograd od znotraj
Ščirnov ograd iz druge strani
cerkev Marije Snežne in ob njej pokopališče - z najlepšim razgledom po dolini
pot, ki je naju pripeljala do naselja Logje in dalje do Nadiže.
0 Comments

Bavšica (Bavšca)

21/9/2019

0 Comments

 
 Nisva prav zgodaj zapustili nastanitve v Bovcu, pa čeprav je bilo sonce že kar visoko na nebu, obiskali sva še slap Virje, ki je v bližini Bovca in se nato podali proti dolini Koritnice. Vseskozi je bila pred nama markantna podoba Svinjaka, v špico zašiljene gore, ki vabi s svojo lepo in pokončno podobo, a sva v pogovoru bili enotni, da ta strmina ni za najina kolena. Imeli sva bolj nižinske načrte.
Takoj za mostom pri trdnjavi Kluže sva zavili v dolino Bavšice. Na samem začetku ceste zagledava opozorilno tablo, da je cesta v dolino zaprta zaradi del na cesti. Obe v en glas rečeva; "joj, a spet". Ta "spet" se je nanašal na zapore cest, ki sva jih v preteklih dveh dneh kar nekaj doživeli, in tiste pri Borjani se bova še dolgo spominjali, predvsem zaradi najine odločitve "greva", a žal ni šlo in sva s tem pridelali dodatnih 20 km vožnje. Za bavško cesto je vsaj pisalo, da je prevoz možen do prve domačije. Greva, ne greva? Seveda greva, do kamor bo šlo bo pač šlo, je mnenja naša Tatjana. Pa sva prišli celo do prvih hiš v Zg. Bavšici. Od tam naprej pa je bila cesta "v delu" in stroji so brneli. Tatjana je šla raziskovati kako kaže za naprej, mene pa je ob cesti premamil napis "Matijev čebelnjak" in sem šla raziskovati to področje, delno travnato in delno med drevjem, sem z očmi iskala podobo majhnega čebelnjaka. Našla., pa stavba niti ni majhna in je močno skrita v goščavi zaraščenih senožet in v bližini neke domačije (kadilo se je iz dimnika), torej ni zapuščena. Čebelnjak zagledaš, ko si že čisto pri njem. Bila presenečena in vesela novo odkrite najdbe
Pa še nekaj besed o sami idilični dolinici Bavšice, s stransko dolino Balo zavzema med dolinami v Zgornjem Posočju posebno mesto. V tej proti zahodu odprti koritasti dolini dobiš občutek, da se je ledenik umaknil šele nedavno, tako groba in neotesana pobočja je pustil za seboj. V tej dolini bolj kot kjerkoli v naših gorah začutimo, kako pritiskajo na življenje v dolini naravne sile iz visokogorja. Lepe senožeti na mnogih mestih zasipajo meli in vsepovsod ležijo veliki balvani, ki so pridrveli iz strmin, ali pa jih je odložil ledenik. Domačini so se umaknili, le še ena kmetija je dejavna. Številne domačije samevajo, propadajo ali so postale počitniške hišice. Zapuščeno vasico Logje v izteku Bale so prebivalci zapustili do zadnjega. Že pred leti sem jo odkrila, jo občudovala in se čudila idili in skromnosti ljudi, ki so tu živeli.
Bavščica je  štirikilometrska stranska dolina Koritnice, je tipična visokogorska dolina, ki je z vseh strani obdana z visoki vrhovi in slemeni. Dolino oklepa greben, ki povezuje Bavški Grintavec s Svinjakom in na drugi strani greben Loške stene. V zatrep se klinasto zarezuje greben Pihavca in Obljaka.

pot v raj....
pogled nazaj, v ozadju Rombon
v sredini Šmihelovec, desno od njega Kanja
v zatrep se klinasto zarezuje M. in V.Pihavc ter Obljak, Črni vrh je skupno ime, obenem pa poseben izraz za prednje gozdnato pobočje.
idilično
čebelnjak Matije Komaca
lastnik tegale prikupnega štirinožca se je peljal z avtom, on pa takole za njim.....
...pa je mojo oviro takole obšel.....
0 Comments

Mangartska cesta

21/9/2019

1 Comment

 
 Včasih prav čutiš potrebo, da bi obiskal kakšen tak kraj, področje, ki se ti je v preteklosti globoko vtisnil v spomin in te prevzel s svojo čarobnostjo. Za mene je to Trenta in Zgornje Posočje.Tudi z mojim pokojnim možem sva rada sem zahajala na par dnevne raziskovalne počitnice in vedno sem si rekla; še se bom vrnila. V teh dneh bi praznovala lep ljubilej skupne življenske poti. Sama ne bi šla, sva se pa z mojo Tatjano dogovarjali o nekaj dnevnem potepanju po Zgornjem Posočju. Načrt je bil obsežen, danih veliko možnosti, nisva pa imeli v mislih te ceste . Saj jaz ne, mogoče ona, pa tega ni na glas rekla. Je pa nastanitev organizirala v Bovcu !!! Mene je bolj vleklo raziskovanje Zgornje Trente, predvsem tiste pod Bavškim Grintovcem. Pa bo to ostalo za kdaj drugič. Jesen še ni rekla zadnje besede, jesenski malarji v Trenti znajo biti še kako ustvarjalni.
Odločitev je padla zadnji dan bivanja v Bovcu, ko sva se pri zajtrku menili kako najbolje izkoristiti lep dan in še kaj lepega doživeti na poti proti domu.
Glede na lepo jesensko vreme in vikend, je bil promet na cesti zelo povečan. Motoristi so kar švigali mimo naju. Obisk trdnjave Kluže je odpadel takoj, ko sva zagledali polna parkirišča. Pa sledi vprašanje; ja, kam pa sedaj? Bavšica je bila prava izbira. Sicer je bilo na začetku ceste obvestilo, da je cesta zaprta zaradi del, odprt le del ceste do Sp Bavšice. Ej, kjer je volja, je tudi pot, prišle sva celo do Zg. Bavšice. Pa o tem kaj več drugič.
Ko je bila Loška dolina za nama, Log pod Mangartom tudi, se je cesta proti vasi Strmec, kar malo vlekla. Ni dolgočasna, le pričakovanja kako naprej so bila še odprta. Kratek postanek v lepem Strmecu, kjer lahko tudi občuduješ znamenito Loško steno s tisoč metri višine in 5 km širine, ti vzame dih, in je to najširša stena v Julijskih Alpah.
Ko prevoziva še znameniti Predelski viadukt, se je avto pri Mlincu obrnil. proti Mangartu, oziroma njegovi  znameniti Mangartski cesti. Cesta ima vrsto presežkov; visokogorska cesta je serpentinasta, drzno speljana v  severno strmino Planje in Ilovca, nato pa se preseli na strmine pod Male  Špice. Cesta je sicer lepo vzdrževana, je pa ozka in izogibališč ni prav veliko, pa še ta so "skromna". Srečavanje je marsikje pod ?.  A šoferji večino strpni in uvidevni. Kolesarjev tudi ne manjka. Kot sopotnik sem imela pomembno zadolžitev; "glej naprej in ugotovi kaj se nama približuje". Zapomniti si moram, kje se da dobro izpeljati srečanje z nasprotno vozečim vozilom. Napetost od "podna do vrha" ni popustila. Uf, je bilo občasno napeto! Cesta je dolga 11.980 m. Vožnjo po tej cesti si lahko privoščijo samo izkušeni šoferji in tisti, ki imajo vsaj malo adrenalina v sebi. Cestnina, ki jo plačaš nekje na sredi poti, je pa skromna 5 EU. Popolnoma upravičeno bi bila vsaj za 10 EU višja. Već o gradnji cesti pa kasneje.



njegovo veličanstvo Mangart
Loška dolina
vas Strmec na višini tisoč metrov, v ozadju pa Loška stena
Viadukt Predel, ima največji razpon loka (128 m) v Alpah
prvo večje izogibališče ponuja lep pogled na Loško dolino in Loško steno
vzletišče za Malim vrhom
Rdeča glava, pod njo pa del ceste
proti Predelu in k sosedom
besede so odveč...
za malo kar tako, tudi za sprehod..
takih "lukenj" je pet, ta je najkrajša
sprostitev po naporni vožnji dobro dene...
Male špice
Mangart
proti vrhu M.sedla
v zatrepu, v ozadju Rateški Mali Mangart
od cvetja je ostalo le tole
parkirišče na sedlu
"pentlja" za varno potovanje proti vrhu sedla
Belopeška ali Mangartska jezera
v daljavi Grossglockner
Dobrač
najbolj vztrajni gredo še naprej....
v ozadju Rateški M.Mangart
lepa panorama
prelet" aviacije....
....še štiri v vrsto....
Mangartska koča
vzeto iz spleta - samo za vpogled kako zasedena je lahko cesta v poletnih mesecih
težka je kolesarska v ta breg...
lSedaj pa še nekaj besed o gradnji ceste; zgrajena je bila leta 1938, od spomladi do jeseni (april-oktober) gradila jo je italijanska vojska, sprva je bila makadamska, s petimi predori. služila naj bi italijanski vojski za obrambo pred jugoslovansko vojsko v 2.svetovni vojni. Skupno je cesto gradilo 500 mož, na vsakih 10 mož pa je bil kovač, ki je sproti popravljal ročno orodje. Delo je potekalo po etapah, brez prekinitev po 12 ur na dan. Dela so hkrati pričeli na več odsekih. Ekipe za vrtanje predorov so delale neodvisno od poteka dela na trasi, saj so imele načrte za vsak predor posebej. Za oddaljene delavce je vojaško vodstvo dobro preskrbelo za bivanje in prehrano.. Okusne hrane je bilo vedno dovolj. Za sprotno dostavo materiala za gradnjo ceste in prehrano delavcev, so postavili dve tovorni žičnici. Kljub slabi zaščitni opremi v tistem času ni bila zabeležena hujša poškodba ali delovna nesreča. Zaradi bližajoče se zime in kasneje tudi 2.svetovne vojne graditelji niso uspeli zgraditi glavnega zaključka trase skozi predor do Rateškega Malega Mangarta. Cesta je odprta od druge polovice junija do prvega jesenskega snega.Skupna dolžina najvišje speljane ceste v Sloveniji je 11.980 m, višinska razlika 980 m, najvišja točka Mangartskega sedla je 2072 m
Mangartska cesta v zadnjem času predstavlja svojevrsten izziv za kolesarje in ni ga pravega kolesarja, če nima v malhi kraljevskega vzpona.
Z vzletišča pod Malim vrhom je možen polet nad dolino Koritnice s padalom v tandemu.
Ob vznožju vršne kupole Mangarta stoji tik pod sedlom Mangartska koča (1906 m). Zaradi vseh omenjenih lastnosti spada Mangart z okolico v zaščiteno območje TNP.
​Še večno vprašanje glede imena; domačini pravijo Mangrt, pisno pa se pojavlja Mangart. Uradno naj bi bilo pravilno Mangart, dovoljena pa tudi uporaba Mangrt.
1 Comment

Nadiža

21/9/2019

0 Comments

 
Turkizno modra Nadiža izvira v Breginjskem kotu, pod dolgim grebenom Stola. Njen hudourniški značaj ustvarja številna prodišča, tolmune in korita. Poleti privablja številne kopalce. Ena najbolj čistih in najtoplejših alpskih rek po ustnem izročilu celi rane in ima zdravilen učinek.
Nadiža izvira kot Črni potok v Breginjskem kotu in se po 60 km združi z Terom. Od sotočja Belega in Črnega potoka do izliva Legrade teče proti jugu in je mejna reka med Italijo in Slovenijo. Pri Logjeh se obrne proti severovzhodu, blizu Kreda pa ponovno spremeni smer in se zareže v sotesko med Mijo in Matajurjem ter pri mejnem prehodu Robič prestopi v Beneško Slovenijo. V vrhnjem toku ima Nadiža značilnosti Alpske reke, od Logje naprej pa predalpske
Zaradi sorazmerno visoke temperature, čiste vode in mirnega toka je primerna za kopanje. V Nadiži živi precej endemičnih vrst in podvrst sladkovodnih rib jadranskega porečja, med drugimi potočni glavoč, primorski blistavec, grba, štrkavec in primorska belica. V srednjem in spodnjem toku Nadiža odlaga prodne nanose, ki tvorijo ene izmed najlepših in najbolje ohranjenih prodišč predalpskih rek v Sloveniji. 
Napoleonov most čez Nadižo je kamnit stopničast ločni most nad koriti reke Nadiže blizu vasic Podbela in Logje na skrajnem zahodu Slovenije. Čez most je potekala starodavna pot iz Pradola in Robidišča naprej po dolini reke Nadiže.
Težko je opisati lepote Nadiže z eno besedo "lepo". Že vso strmo pot od Logja proti soteski Nadiže sem imela občutek, da naju tam čaka nekaj posebnega. Res je bilo vzdihovanja veliko in usta raztegnjena v širok nasmeh, so dala vedeti, da sva odkrili pravi biser. Ob lesenem mostu sva pustili avto in se takoj podali k vodi. Voda čista, lepe zelenkaste barve, le pretok je bil zaradi suše bolj slab. Številni tolmuni in bele skale in prodovje samo še dodaten okras tej lepi reki. Kakšna je pa temperatura je pa takoj preverila naša Tatjana in slike zgovorno povedo vse. V obzir je treba vzeti tudi datum; 21.september, to je čas ko se kopalna sezona že konča.
lepota, ki te prevzame!
jesenski čas daje tej vodi in okolici še poseben čar
voda je res ćista, a prav topla pa ne.....
....hitro je zaključila s kopanjem...
...in se malo pogrela na jesenskem soncu
Napoleonov most
Napoleonov most
Nadiža pod Napoleonovim mostom
0 Comments

Robidišče

21/9/2019

0 Comments

 
Ko sva se naužili lepot Nadiže, je bilo prvotno v načrtu še poiskati Napoleonov most in jo nato mahniti proti Borjani in nazaj proti Bovcu, kjer sva bili nastanjeni. Pa ni bilo tako, že ko sva se vzpenjali po vijugasti ceste iz soteske Nadiže, je Tatjana omenila, da bi bilo dobro si še ogledati našo najbolj zahodno vas v tem predelu, to je Robidišče. Ja, če se Tatjana nekaj odloči, jo je težko prepričati, da bi od tega odstopila. Takoj je bilo jasno, ko je v razpotju cest Borjana - Robidišče avto usmerila v breg proti slednjemu. In bilo je prav. Bilo je kaj videti in doživeti.
V Breginjskem kotu na skrajnem zahodnem robu Slovenije, na nadmorski višini 650 m, leži na široki terasi vasica Robidišče. Severno, zahodno in južno je obdano z državno mejo in predstavlja tako rekoč mejni kamen s sosednjo Italijo. Tam čez, samo korak stran, je tisti kos zemlje, ki mu še danes pravimo Beneška Slovenija, zato niti ni čudno, da je bilo nekoč življenje tega kraja toliko bolj vezano na kraje onkraj meje. Robidišče s svojo odmaknjeno lego na desnem bregu reke Nadiže, predstavlja enega redkih živih spomenikov, ki vzbujajo v ljudeh občudovanje, nostalgijo in jih nikoli ne pustijo ravnodušnih. Do Robidišča se pripeljemo po lokalni cesti, ki se v Borjani odcepi od ceste proti Breginju. Cesta od odcepa pelje mimo naselja Podbela ob Nadiži in nadaljuje skozi slikovita korita s kamnitim »Napoleonovim mostom« do Robidišča. Edinstvena značilnost beneško-slovenskega tipa hiš, ki jih je najti na Robidišču, so stavbni nizi, grajeni iz klesanih blokov z zunanjimi povezavami z zidanimi stopnišči in lesenimi zunanjimi hodniki - ganki.


v tej hiši je v spodnjih prostorih urejen muzej - stara kmečka kuhinja, kot je prikazano na spodnjih slikah
0 Comments

    Arhiv

    May 2022
    April 2022
    January 2022
    November 2021
    October 2021
    August 2021
    July 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    October 2020
    September 2020
    June 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    June 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    May 2013

    Kategorije

    All
    Ajdovska Deklica
    Alpski Botanični Vrt Juliana
    Barvita Jesen V Gorah
    Barviti Utrinki Na Planini
    Bavšica
    Bela Opojnost Pri Zelencih
    Beli Potok
    Belska Planina
    Bled
    Bled In Zaledenelo Jezero
    Bled - Nebeška Podoba Kraja
    Bohinj
    Bohinj - Babje Poletje
    Bohinj In Pomlad
    Bohinj - Na Pomlad Ob Jezeru
    Bohinj - Peč
    Bohinj Pogled S Peci
    Bohinj - Pogled S Peci
    Bohinjska Barvita Jesen
    Bohinjske Razglednice
    Bohinj Tako Ali Drugače
    Bohinj- Triatlon Jeklenih
    Bohinj V Aprilu
    Bohinj V Avgustu....
    Bohinj - V Februarju
    Bohinj V Juniju
    Breginjski Kot
    Čakajoč Na Zimo....
    čas Ubrane Barvne Igre
    Čez Peč Na Rudnico
    Čez Planke....
    Črni Vrh Na Pustno Nedeljo
    Cvetje
    Danska
    Danska - Fredensborg
    Danska Gilleleje
    Danska - Otok Mon
    Dnevni Metulji
    Dobra Družba
    Dražgoše
    En češnjev Cvet
    Galetovec
    Golica
    Gorski Svet
    Gozdne Jagode
    Grad Kamen
    Grančišče
    Greben Brezniških Peči
    Heatherhills - Danska
    Hom - Sv.Katarina
    Izola
    Izvir Bistrice
    Jamnik - Balkon Gorenjske
    Januarski šopek
    Jesen
    Jesenska Podoba Zelencev
    Jesenski Pušeljc
    Karavanke In Moja 10+
    Ključavnice - Narcise
    Korita Mostnice
    Ko Se Dan Nagiba V Noč
    Ko V Zgornje Savski Dolini Zažari Jesen
    Kozmeje
    Kraljica Mraza In Snega
    Kranjska Gora - Martuljk
    Kras
    Kras - Goče
    Kras - V Barvah Ruja
    Kras - Volčji Grad
    Ledeni Okraski
    Ledeno Kraljestvo In žive Jaslice V Mojstrani
    Lepi čeveljc
    Mala Bistrica Slap
    Mala Bistrica - Slap
    Mali In Veliki ćudeži Na Travniku
    Mangartska Cesta
    Mangartska Dolina In Njena Dva Jezera
    Martuljški Slapovi
    Mocna Ekipa Boh.veslacev
    Mojstrana
    Morje
    Mrzle Vode - Mahovje
    Nadiža
    Na Jesen Pri Jasni - Kranjska Gora
    Na Kredi
    Na Visoki Montaževi Planoti - Planina Pecol
    Nordijski Center Planica
    Norveška - Alesund
    Norveška - Atlantska Cesta
    Norveška -Steve Cerkev
    Novembersko Deževje....
    Ob Jezeru Na Jesen
    Ob Savi Bohinjki D0 Jezera
    Od Reteč Do Podkorena
    Panorama
    Peč Tromeja
    Planina Dedno Polje
    Planina Goreljše In še Kaj....
    Planina Krni Dol
    Planina Krstenica V Pozni Jeseni
    Planina Pri Jezeru
    Planina Pri Jezeru In Planina Vodični Vrh
    Planina Vodični Vrh
    Počasi Se Dela Zima....
    Pod Meglenim Pokrovom
    Pod Poncami....
    Pod Triglavom
    Pokljuka - Planina Lipanca
    Poletje Na Planini
    Polet Z Jadralnim Padalom
    Pomlad
    Pomlad Se Seli V Gorski Svet
    Po Novoletnih Praznikih....
    Po Šavrinskih Gričih
    Pozna Jesen
    Presihajoče Jezero Ledine
    Pridih Zime....
    Pršivec - Mogočnež Nad Bohinjskim Jezerom
    Rabeljsko Jezero In Mesto Istega Imena
    Rabeljsko Jezero – Lago Del Predil
    Rilkejeva Pešpot
    Robidišče
    Rožce V Maju ....
    Samo En Cvet
    Sečoveljske Soline - Fontanigge
    Sem Ter Tja....
    Senožeta
    Senožeta
    Senožeta V Pomladnem Dihu
    Skalnjak V Maju ....
    Škocjanski Zatok
    Slap Grmečica
    Slap Grmečica In Hemin Plavž
    Slap Grmečice
    Slap Peričnik
    Slap Peričnik Okovan V Led
    Sleme - Vršič
    Smokulja
    Smolnik
    Soline - KPSS
    Soteske In Slapovi
    Srečno 2015
    Srečno 2019
    Srečno 2021
    Suha - Desni Pritok Mostnice
    Svetovni Pokal V Biatlonu Pokljuka
    Sv. Lovrenc
    Tamar
    Telohi
    Trenta
    Triglavski Gaj
    Viitranc In Cipernik
    Vodnikov Razglednik - Koprivnik
    Vogar Po Zledolomu
    Vogel - Zimska Pravljica
    Vrata - Dolina Pod Triglavom
    Vremenske Ujme V Maju
    V Vseh Barvah Zažari Jesen
    Zadnji Pozdrav Sonca
    Za Dušo
    Zdaj Pomlad Je Tu...
    Zelenci
    Zelenci Ob Zgodnji Pomladi
    Zelenci - V Jesenski Preobleki
    Zelenci V Zimski Podobi
    Zgornje Jezersko
    Zgornje Savska Dolina
    Zgornjesavska Dolina
    Zgornji Martuljški Slap
    Zima
    Zima Bela....
    Zima Na Gorjušah
    Zimska Opojnost...
    Zimska Podoba Zelencev
    Zimska Pravljica ....
    Zimske čipke