Doživetja v naravi
  • O meni
  • Slike
  • PowerPoint predstavitve
  • Kontakt
  • Forum

Zelenci

14/1/2022

0 Comments

 
Letošnja zima ima v Zgornje Savski dolini kar debelo snežno odejo, ki daje pokrajini prav pravljični pridih. Tudi z mrazom je radodarna, pa nič zato, saj prave zime brez mraza in debele snežne odeje ne more biti. Letos tega razkošja, največ pokrajin v naši deželici, nima. Zato so kraji v zgornjem delu Doline polni turistov od vsepovsod. Na to je treba tudi računati, če načrtuješ sprehod v te kraje. Rada hodim v te kraje, rada raziskujem skrite kotičke, ki jih tu ni malo. Izogibam pa se v tem času krajem, ki so na listi zelo obiskanih področij kot npr. Jasna v Kranjski gori, Tamar, Krnica, pa tudi Zelenci so med njimi. V tem času, ko sonce še ni prav radodarno s svojo toploto, raje izberem kraje na prisojnih straneh Karavank ali pa vsaj tam po levem bregu Save Dolinke. To je moja zamisel, ki ni nujno, da se izvede, je pa priporočljivo. S tem se strinja tudi moja Urša. V jutranjem sprehodu v mrazu, ki ti seže do kosti, ne vidim užitka, bolj se nagibam k opoldanski uri. Prav zato sva se z Uršo na pot podali šele tam okrog poldneva. Marsikdo bi rekel "zapečkarici", pa ni tako, z leti je tudi treba v tej smeri razmišljati. Vedno sva s sprehoda odnesli lepe vtise in se imeli lepo. Čeprav sem prej napisala, da nisem navdušena nad sprehodom v "koloni" in z glasnim komentiranjem mimoidočih, sva se tokrat le odločili za obisk Zelencev. pa le zato, ker sva pozno šli od doma in kakšna daljša varianta ni prišla v poštev in računali tudi, da je bil to dan med tednom in še relativno pozna ura. Pravilno sva domnevali in Zelence sva skoraj imeli samo zase. Bilo je lepo in odločitve nisva obžalovali. Dobili sva vse in še več kot sva pričakovali; lepo zimsko pokrajino z obilico frišnega snega, z dodatkom mraza in obiskovalcev je bilo "glih prov".
Pa še beseda, dve o Zelencih samih; so naravni rezervat, tu je talni izvir Save Dolinke. Voda v njih tudi pozimi ne zamrzne, temperatura je preko celega leta 6 stopinj. Posebnost in edinstvenost tega mokrišča je njegova kompleksnost in krajinska slikovitost, saj se na majhni površini nahajajo tako povirje, jezerca z brbotajočimi podvodnimi izviri, vodna okna in meandrajoča struga kot prehod v nizko barje. 
0 Comments

Grad Kamen in Lambergova pot

2/1/2022

0 Comments

 
Novoletni prazniki so za nami. Hvala bogu. Saj je bilo na silvestrovo zelo hrupno, kaj hrupno bučno so letele petarde in rakete mimo okna. Svet se spreminja, ampak v tem pogledu se ni nič spremenil na bolje.
Prazniki so minili v znamenju lepega vremena, nadpovprečno visoke temperature so še tiste ta prave zapečkarje spravila na plano. Midve z Uršo glih zapečkarice nisva. Vsakodnevno sva si privoščili sprehod v naravo, največkrat v dolgi izvedbi.
saj je bilo treba med prazniki preveč pridobljenih kalorij, pokuriti.

K sreči je Gorenjska prepletena ne le s planinskimi potmi, temveč tudi s stezicami in skritimi kotički, ki vabijo, da na plano spustimo svojega raziskovalnega duha. Če se z naravo prepleta še zgodovina in kulturna dediščina, je to stvar, ki je ne gre izpustiti. Pa sva na ta dan imeli kar nekaj modrovanja, kam naj se podava. Za pogoj sva postavili tudi to, da naj bo predel kamor bova šli obsijan s soncem in da breg ne bo prestrm. Izmed več možnostmi sva izbrali Begunje in nad njimi Lambergovo pot. Izbira je bila prava. Hoja užitek, počitki na klopcah ob poti tudi. Da sva pa morali odložiti zimska oblačila zveni malo čudno, a je bilo nujno. Temperatura tam okrog 20 stopinj je primerna za pozno pomlad in v bundi kaj kmalu za kuhaš.
Območje Begunj je bogato z arheološkimi najdbami. Do njih pelje urejena Lambergova pot, imenovana po vitezu Gašperju Lambergu, ki je živel na gradu Kamen. Obiskovalca vodi pot od graščine Katzenstein mimo Krpina, arheoloških najdišč Njivice, Hudičevega gradiča in jame Zijalke do gradu Kamen.



grad Kamen
Grad Kamen
Grad Katzenstein, sedaj psihiatrična bolnica
Kapelica sv.Jožefa, tudi Joža Murka, delo J.Plečnik
Plečnikova senčnica Brezjanka oz. Murka
grobišče talcev
Na arheološkem najdišću Njivice pod Jamarskim vrhom naju je čakal tudi tale cvetni aranžma
...pa čebele na paši
gozdna pot gre malo dol malo gor.....
podmol pri jami Zijalki
Jama Zijalka, ki v globino meri 14 metrov
Hudičev grad ali Škratov gradič se ne da videti, ker je skrit v nedostopnem skalovju
Ruševine tega znamenitega gradu naredijo vtis z romanskim stolpom ter mogočnimi ostanki gotskih in renesančnih dozidav.
z gradu proti Begunjam
Begunjščica
0 Comments

Pozna jesen

21/11/2021

0 Comments

 
Sprehod v pozni jeseni v ne preveč lepem vremenu ima le namen, da se preluftaš, ker je pa to v naši prelepi Zgornje Savski dolini in po poti, ki kar pogostokrat ubiramo, zna biti pa tudi lepo in zanimivo. Tale Mojstrana mi je zelo pri srcu. Če le morem grem tja in se sprehodim po eni od številnih lepih peš poti v kraju samem ali v okolici.
0 Comments

Barviti utrinki na planini....

30/10/2021

0 Comments

 
.
Ob koncu oktobra ali v začetku novembra se moje bivanje na Planini Vogar za letos končuje. Morda pridem še za kakšen dan, dva, daljšega bivanja pa ne bo več, pa še to je odvisno od prevoznosti gozdne ceste. Pridem le toliko, da preverim kako moje domovanje na planini prezimuje in da obnovim zalogo v ptičji krmilnici. Kajti to je zelo pomembno, saj so se ti pernati letalci navadili na hišo in vedo  kje jih čaka piča. Sem bila pa letos kar veliko na planini, prišla sem v začetku maja in bila tu skozi vse poletje, le z manjšimi skoki v dolino za par dni, po nujnih opravkih. Ja, tudi pred histerijo zloglasnega virusa sem bila tu bolj na varnem, niso me dosegli razni tozadevni ukrepi in na maske sem kar pozabila. Brskam po slikovnem arhivu, ki je kar zajeten. Pa pridem do zaključka, da je bilo letošnje poletje na planini zelo lepo tako bivalno z vso lepo floro, kot tudi vremensko. Veliko je bilo sončnih dni, pa tudi nevihte nas niso obšle in deževalo je močno, kot radi rečemo; "lije kot iz škafa", ampak vse to spada v ponudbo planine. Ja, tudi obisk turistov je bil velik, včasih celo prevelik. 
Ko takole brskam po fotografskem gradivu, se večkrat vprašam in razmišljam o tem kateri letni čas ali bolje katero obdobje na planini mi je najbolj pri srcu. Težko se odločim. Niham med pomladjo, ko se narava prebuja po zimskem spanju, vse brsti in tistega prvega cvetja se zelo razveselim. Da je preko poletja vse v cvetju sem že navajena, tu je čar le v posameznih odtenkih in času kdaj kaj cveti. Potem me pa spet povsem prevzame jesen. ta letni čas, ki z barvami ne skopari in je znova in znova lepa, zanimiva. Vsak dan so barvni odtenki drugačni in ni ga malarja, ki bi znal to mešanico barv spraviti v paleto. V fotoaparatu imam program za slikanje jeseni, kjer naj bi bile te barve bolj poudarjene. Letos tega programa nisem uporabila, kajti barvna nasičenost je bila letos v jesenskih barvah že tako in tako premočna.
Tile verzi Kajetana Koviča povedo veliko:
Da listje porjavi in obledi,
da pride čas, ko pade slana
in  potok se skali in
​je tema zarana!
0 Comments

Zgornje Jezersko

6/8/2021

0 Comments

 
Prav pogosto v te kraje ne zaidem. Za nas ni ne vem kako daleč, je pa odročno. Tudi tokrat sva se z mojo Tatjano odpravili tja le za enodnevni, bolj točno popoldanski izlet. Lep dan je bil, vročina je že tudi malo popustila in na tak dan doma biti res ni dobra izbira. V mislih sva imeli kar nekaj lepih izletniških točk, a zmagale so Jezersko, ker je od zadnjega obiska tu minulo že več let. Za ogled celotnega naselja bi potrebovali kaj več kot popoldne, zato sva največ se zadrževali okoli Planšarskega jezera in na področju okoli Anclove domacije, ki je na višini 965 nmv in čisto na stičišču Kamniško - Savinskih Alp in Karavank, s čudovitim pogledom na mogočne vrhove. Šli sva tudi do mejnega prehoda Jezersko, ki pa precej sameva, pa se ve zakaj - vijugasta strma cesta in dobro vzdrževana ni prav vabljiva za marsikaterega voznika.
Nazaj grede sva pa odkrili nad Ankovo domacijo izvir zdravilne mineralne vode, imenovane Jezerska slatina. Bogata z Mg.
​Jezersko velja za eno lepših dolin v Sloveniji. Zelena dolinica, polna pašnikov in idiličnih kmetij, leži tik ob meji z Avstrijo, na vzhodu jo obdajajo Savinjske Alpe, na jugu pa se pot spušča v najdaljšo slovensko vas – Kokro.
0 Comments

Alpski botanični vrt Juliana

5/7/2021

0 Comments

 
poNa vprašanje moje Urše, če se mi da iti v Trento, sem  pritrdilni odgovor izstrelila v trenutku. Kako ne bi, saj je že več kot leto dni od mojega zadnjega obiska Trente in kamor vedno rada zahajam. Pa saj ni čudno, naravnih lepot in zanimivosti je tam v izobilju in vedno odkrijem za mene še kaj novega, zanimivega. Torej mi je povabilo Urše odprl možnosti novih doživetij, ki bodo podkrepljene s fotografijami. Njej Trenta ni kaj dosti poznana, pa si jo silno želi bolj podrobno spoznati. Moje vedenje o tem kraju ni bogsigavedi veliko, a vseeno tolikšno, da si vem kaj je vredno, v času kratkega izleta, tu ogledati.
Že doma je padla odločitev, da si morava med drugim ogledati tudi  Alp. botanični vrt Juliana. Pa še s predpostavko, da v vrtu nikoli ne vidimo vseh cvetočih rastlin naenkrat, vedno pa nas razveseli vsaj nekaj cvetic.
dr. Julius Kugy, je v svoji knjigi Iz minuli dni zapisal;
Začarani vrtovi rojenic so že zdavnaj izginili.
Mračna pravljica o Zlatorogu nam pripoveduje, kako se je zgodilo.
Toda tu je nastal nov čarovni vrt, sredi svetle sedanjosti.

Vrt leži v Gornji Trenti na pobočju Kukle, v bližini cerkve Sv. Marije, na nad morski višini pribl.800 metrov Nekaj deset metrov nižje teče Soča. Juliana je najstarejši alpski botanični vrt v naravnem okolju na slovenskem ozemlju. Leta 1926 ga je ustanovil tržaški posestnik Albert Bois de Chesne. Z nasveti mu je veliko pomagal planinski prijatelj dr. J.Kugy.
Za simbol Juliane so izbrali Zoisovo zvončnico (Campanula zoysii), ki je tudi simbol rastlinstva na sončni strani Alp.
Zaradi nizke nadmorske višine in zaradi močnega vpliva sredozemskega podnebja, ki prihaja po dolini Soče mnoge visokogorske rastline slabo uspevajo. Bilo je treba veliko truda in ljubezni, da je vrt zrasel in da živi. V Juliani uspeva približno 600 različnih vrst rastlin. Med njimi najdemo tudi endemite, rastlin, ki rastejo samo v Sloveniji.
Ne smemo pa pozabiti na znamenito rožo Scabiosa  trenta (trentarski grintavec), ki jo je J.Kugy iskal, pa ne našel.
Ja, tudi jaz imam rožo, ki sem jo dolgo, dolgo iskala po našem skalovju, pa sem jo za razliko od Kugyja, tudi našla.
To je prelep cvet Šopastega repušnika, ki je ena najbolj bleščečih rastlin alpske flore. Lahko se čudimo, da ta lepota zraste praktično v živi skali. Moje veselje je bilo nepopisno, kar roka se mi je tresla, ko sem jo fotografirala. Ja, tudi to se zgodi.



Vrt  vzdržuje Prirodoslovni muzej Slovenije in tu je vstopna točka.
Vrt vzdržuje Prirodoslovni muzej Slovenije in tu je vstopna točka.
njihov simbol je Zoisova zvončnica ( Campanula zoisii)
Šopasti repušnik
Rumeni lan
Ametitasta možina ( Eryngium amethystinum)
Navadni bodoglavec z okraskom ( Echinops ritro subsp. ruthenicus)
Alpska možina (Eryngium alpinum)
Planika - domiselno so jo umestili, (Leontopodium alpinum)
Velecvetni naprstec ( Digitalis grandiflora)
Dlakavi sleč ( Rhododendron hirsitum)
Travnolistni grintavec (Scabiosa graminifolia)
Raznobarvni grahor (Lathyrus pannonicus subsp.varius)
Brkati klinček in Glogov belin
Velecvetni naprstec
Rumeni svišč ali Bratinski košutnik (Gentiana lutea subsp. symphyandra)
Krvomočnica
Temnordeča močvirnica (Epipactus atrorubens)
Navadna ognjica ( Telekia speciosa)
0 Comments

Zadnja Trenta

5/7/2021

0 Comments

 
Rada imam te naše lepe alpske doline, a dolina Trente, posebno še Zadnja Trenta vse tja do Suhega potoka ali Zapodna, po domače Zapoudna ima pri meni posebno mesto. To je bila ljubezen na prvi pogled. Že pred mnogimi, mnogimi leti, ko me je moj dragi prvič pripeljal v te kraje, se nisem mogla načuditi tej naravni lepoti, stisnjeni med mogočne vršace. Tam čas teče počasneje tudi v današnjem času, tam še vedno doživite mir neokrnjene narave, Zadnja Trenta je še vedno oaza miru, ki jo tudi ropot z Vršiške ceste ne doseže. Res je, da v te kraje prav pogosto ne zaidem, pa bi rada večkrat, a kadar le, oči kar požirajo to bogastvo naravnih lepot. Kje je pravzaprav ta Zadnja Trenta, ta oaza miru in lepote boste izvedeli v naslednjih stavkih; Zadnja Trenta se odpira v smeri od izvira Soče proti zahodu. Na začetku doline se dviguje piramida Jalovca. Dolino Zadnje Trente po obeh straneh zamejujeta gorska grebena, ki se zaključita z dominantnim Bavškim Grintavcem nad koncem doline. Desna stran doline je položnejša in porasla z macesnovim in bukovim gozdom. Na levem delu se gorski greben strmo spušča proti dolini in ji daje videz neukročene divjine. Po dnu doline se razteza prodišče Suhega potoka, v katerega se stekajo vode izpod Grintavca. Dolina Zadnja Trenta je bila prvo naseljeno območje v dolini. Vzrok za naseljevanje je bilo fužinarstvo in rudarstvo, del rudnikov pa je bil nad dolino na predelu Srednjice. 
Predel Trente, ki se vije od izvira Soče po dolini proti Logu se imenuje Gornja Trenta, z več manjšimi zaselki, najbolj poznano pa je tisto Pri Cerkvi. Trenta je med našimi najbolj opevanimi dolinami. Prvi jo je opisal leta 1782 dr. Baltizar Hacquet, bil je tudi raziskovalec Julijskih Alp in baje je tudi on našel znamenito  rožo Scabiosa trenta (vrsta grintovca), katera je kasneje v Trento pripeljala tudi Kugyja, ki jo je iskal, pa ne našel, našel pa čudežni svet Julijcev - kraljestvo zlatoroga in ga v svojih delih ponesel v širni svet. Ob vznožju prelaza Vršič, pri 48.serpentini,v zavetju mogočnih gora, stoji spomenik dr.Juliusu Kugyju, ki je zazrt proti Jalovcu, njemu zelo drage gore.
Gornja Trenta ima poleg izvira naše smaragdne Soče, ki s svojim hitrim tokom brzi proti nižje ležeči dolini, za pokazat še marsikaj kot npr.ob desnem bregu Soče je speljana Soška pot, ki pelje od izvira Soče do Loga (cca 6 km). Na levem bregu je možen ogled izvira Mlinarice (sedaj samo iz varne razdalje). Pri Cerkvi, to je manjši zaselek, ki je bilo v preteklosti središče Gornje Trente, sedaj pa si tam lahko ogledamo rudarsko baročno cerkev iz leta 1690, obnovljeno v 20.st. in je znana po poslikavah Toneta Kralja in črne Marije v oltarju. Z veseljem se pa rada poženem v breg strme Kukle, kjer malo nad cesto leži Alpski botanični vrt Juliana, najstarejši tovrstni vrt pri nas. Pa več o tem povem v drugem dogodku.
Tukaj naj bi bil zaključek moje pripovedi o Zgornji in Zadnji Trenti, pa so se med pisanje vrinili še spomini. Spomini kako se je včasih hodilo v Trento, ko mladi še nismo imeli avtomobilov, ko še ni vozil avtobus preko prelaza Vršič v Bovec in ko smo imeli zelo skromno opremo za hojo v gore.
Včasih priti v Trento ni bilo nekaj kar tako samoumevnega, se usesti v avto in se odpeljati tja po cesti preko kateregakoli prelaza. Takrat je bila Trenta za nas Gorenjce dosegljiva le preko prelaza Vršič in to v peš izvedbi. Dolga je bila to pot, zato je prav pogosto nismo ubirali , čeprav smo bili še mladih nog in hitrih korakov. Ob pisanju teh vrstic, se mi je utrnil spomin kako sva z mojim dragim načrtovani obisk Bavškega Grintovca zaključila že malo nad planino Zapotok, kajti peš hoja iz Kranjske gore preko prelaza Vršič do izvira Soče, nama je požrla načrtovani čas. Izračun časa je pokazal, da osvojitev zahtevnega vrha časovno ne bova zmogla, in kaj sedaj? Odločitev je hitro padla, treba je bilo še računati na čas za povratek v Kranjsko goro in ujeti zadnji vlak. Ja, prav ste prebrali "vlak", to so bili še tisti časi, ko je po Zgornjesavski dolini vozil vlak. Tudi v sedanjem času bi bil takšen vlakec še kako dobrodošel! 
Naj moj tokratni obisk Trente pričnem s fotografijami na razgledni točki Šupca, ki je malo pod prelazom Vršič (29 serpentina)).

iz Vršiča proti Trenti
Iz Vršiča proti Trenti
razgledna točka Šupca
iz razgledne točke proti Jalovcu in Ozebniku
nad Zadnjo Trennto Bavški Grintovec
Vrsta Pelcev
Špiček z okolico
tudi do Loga je nesel moj zoom
Lepo Špičje
Suhi potok - Zapoden, v ozadju Bavški Grintavec
Pelci
Zadnja Trenta, v ozadju Mlinarica in pred njo Kukla
značilne trentarske ograje - plot - ograda
v ozadju naš mogočnež - Triglav in sosed Kanjavec
trentarska idila
ograda - plot, preprosto, lepo in ućinkovito
tudi te brvi (gugalnice) so posebnost Trente
Pri Cerkvi
Urša bo preverila, če je voda res mrzla (4 st)
Kugyjev spomenik
Alpski botanični vrt Juliana
Zoisova zvončnica , simbol vrta
Šopasti repušnik je ena najbolj bleščečih rastlin alpske flore
Spremenljivi bodoglavec z okraskom
Ametistasta možina
Alpska možina, kraljica alp
Rumeni lan
Brkati klinček Glogov belin
skrbijo za čmrlje in čebele
Turerjeva domaćija, trentarska stavbarska dediščina (ni je več, bilo je samo delovišče)
Izvir Mlinarice
znamenja ob poti
taka so spominska obeležja v znamenjih
0 Comments

Mojstrana

3/5/2021

1 Comment

 
Zgornje Savska dolina ima vrsto lepih naselij, vrsto zanimivosti, ki so vredne ogleda. Kar težko se je odločiti kateremu predelu bi dal prednost. Največkrat se odločim za Mojstrano, ki je mojemu domu najbližja in ker tam vedno odkrijem kaj novega, pa ne nazadnje tam se zelo dobro počutim. Lep kraj in prijazni ljudje je nekaj, ki  tudi velja in se ne najde povsod.
 Zato jo tudi največkrat obiščem. Privlači me že sam kraj, saj ima eno najlepših leg v tej naši Dolini. Leži na sotočju Save Dolinke in Triglavske Bistrice in je izhodišče za tri naše alpske doline. Prav za Dolino Vrata je tu izhodišče, ki se prične kmalu za naseljem, za ostali dve dolini pa se je potrebno potruditi preko Kosmačevega prevala v dolino Kot in na v Radovno. Meni najljubši pa so sprehodi ob Savi Dolinki, ki so izvedljivi v več izvedbah, vsaka po svoje lepa in zanimiva.
Časovno pa se lahko razvlečejo tja od ene ure pa tja do.....ni omejitve. Le vremenski pogoji ne smejo biti slabi.
Torej ni bilo dileme kam za prazničen dan, kot je 1.maj. Pogled skozi okno je potrdil, da vreme bo, če ne glih najbolj sončno, bo lepo tudi z malo več oblačkov na nebu le, da me ne bi napral dež. A vseeno sem pelerino le vtaknila v torbo, kjer je bil nared že fotoaparat. Tokrat sem se odločila za pot ob Savi Dolinki in sicer od Požgančevega mostu, po trasi bivše železnice do Kamen. Tam preko mostu na drugi breg Save in po obrobju travnikov nazaj proti Mojstrani. Vse skozi je pot zanimiva, slikovita, nezahtevna in tudi ne pretirano obiskana, vsaj za prazničen dan ne. Prvo zelenje ob poti, pa sem ter tja kakšen droben cvet je nagrada za že tako lep sprehod. Tam kjer se pa pot približa bolj strugi in da se drevje malo razmakne, je pa pogled tja proti vršacem nad dolino Vrata, izjemen. Ej, tisti Stenar tam zadaj in spredaj cerkvica Sv. Klemena, je dih jemajoče lepo. Vse to se ponavlja, še v večji meri pri hoji ob travniku. Le s tem, da imaš cerkev in zadaj mogočne gore vseskozi pred očmi. In fotoaparat ima glavno besedo. Kar parkrat sem travnik tudi prekrižarila, prav z namenom, da mi ja ne bi kakšen lep motiv izostal. Ko sem bila na koncu že pri kapelici sredi travnika, je bila ura že poldan,
sonce je neusmiljeno žgalo in fotoaparat je končal svoj "šiht". Mene je pa sonce do dobra pregrelo in vsa topla oblačila, ki sem ji zjutraj spravila na sebe v veri, da bo hladno in vetrovno, so bila odveč. Kaj odveč, obžalovala sem, da se nisem zjutraj  spravila v cunje po načelu čebule. Vesela sem, da sem imela lep dan, lep sprehod. Tega sem se posebno še zavedala naslednji dan, ko je cel dan deževalo, kaj deževalo, zlivalo se je kot iz škafa, se močno ohladilo in zima je še enkrat pomahala z repom ter nasula sneg vse do nižin.
pomlad je čutiti na vsakem koraku...
pogled na vas pri sotočju Triglavske Bistrice in Save Dolinke
..je star pa slabo izgleda. Pa se poraja vprašanje ali kozolec podpira češnjo ali češnja kozolec...
spomin, ko je tukaj vozil še vlak
lepo urejena nabrežina, pot izbere svojo smer, reka svojo , pa ne za dolgo, kmalu bosta spet skupaj....
tale pogled nazaj nekaj šteje, v megli se skriva Stenar, spredaj pa je cerkev Sv.Klemena, pred vasjo Mojstrana
pri mostu čez SD
sam (a) po polju se sprehajam....
lepa podoba kraja....
...so mu šteti dnevi ali leta?
Spomladanski svišč
Spomladanski jeglič
motiv se ponavlja, le dodatki so drugi
Cerkev Sv.Klemena, datira v leto 1700 in še malo, obnovljena je bila v 19 st. Prej pa je tu stala nizka kapela.
pogled na cerkev še iz druge strani....
...pa še kapelico sem dodala, ena najlepših v tem kraju
pr Šmercu, včasih je bila to znana gostilna
pr Španu, ena najstarejših hiš v vasi, V slabo ohranjeni freski se vidi datum 1747
lep detajl ob hiši pri Požgančevem mostu
domiseljno narejeno in okrašeno korito za plezalko - bršljan
pa sem spet pri mostu in v ozadju cerkev na Dovjem
1 Comment

Bohinj v aprilu

2/5/2021

0 Comments

 
Mesec april je bil vedno muhast, največkrat se mu pripisuje dež, pa mogoče še kakšno snežinko za povrh.
Letos pa nam kroji čudno vreme, padavin niti ni bilo veliko, so bile pa nizke temperature pogoste, oziroma nihanja precej izrazita; enkrat se je segrelo vse tja do skoraj 20 stopinj, par dni zatem pa je bila na obzorju že hladna fronta, in temperature so padle precej pod 10 stopinj. Proti koncu meseca je pa prišla kar konkretna pošiljka snega, saj ga je v gorah nasulo tudi do pol metra, v dolini pa precej manj. Vetrovno je bilo skoraj vse dni, jugozahodnik je imel primat.
Vsem tem razmeram sva tudi midve z mojo Uršo prilagodile obisk obema ljubega kraja, ki se razprostira vse od Soteske naprej. Letos sva vzeli na počez Ukanc, kajti Urša ima tezave s kolenom in dolgi sprehodi za njo niso bili dobra izbira Skoraj vedno, ko sva bili namenjeni v Ukanc, je bil prej postanek na Naklovi glavi, ki sicer ni prav dalec od Ukanca. Postanki na tej Glavi v času, ko je bil obisk Bohinja zelo zmanjšan (zaprte regije) in včasih tudi vreme neugodno, je bilo vedno prijetno, uživaško. Več obiska je imel Vogel, smučarija jih je vabila. Včasih sva se sprehajali v lepem in sončnem vremenu, a vseeno odeti v topla oblačila. Dodatek vetra je vso sončno toploto izničil. Če so se nagrmadili temni oblaki z dodatkom vetra, pa je bila druga pesem. Ogrel si se le s hitro hojo ali pa s kavo, ki sva jo nabavili pri Cukiju in jo počasi srkali na obali jezera, bolj točno na Naklovi glavi. Če je pa za pihala kakšna bolj topla  sapica sva pa k kavi dodali še dober  Cukijev sladoled.
Urša pravi, da se posedanja na Naklovi glavi nikoli ne naveliča. Tam se čist izklopi, malo po meditira, se pomeni z racami, ki vedno pridejo po priboljšek. Zelo je navdušena nad lepoto Savice, njeno čistost in zeleno barvo. vedno poslušam vzdihljaje kot so; "O, je lepo, saj lepš že ne more bit". Tudi meni tam korak zastane in vedno se naredi še kakšen škljoc. 
Nekaj podobnega se nama zgodi, ko prideva k izlivu Savice v jezero. Tista lepa bela peščena plaža oz.obala je raj v malem. S pogledom lahko zajameš celo jezero in v mirni vodi občuduješ sliko Pršivca.
Bohinj ima veliko možnosti za lepe sprehode in oglede raznih zanimivosti. Nekaj lahkih, takih za razvajen korak, ali pa za tiste, ki radi zagrizejo v strm breg. Že pri Nomenju lahko prečimo Savo Bohinjko in si ogledamo slap Grmečico in ostanke starega plavža ob potoku Plavžarica. Težko bi naštela vse lepe izletniške točke in zanimivosti. Seveda se pa moja oz.naša pot največkrat konča nekje ob jezeru ali v koritih Mostnice, pa tam na Skalci  ali nekje pod Rudnico in Studorjem. Tam nekje v začetku maja pa teh postankov ne bo več veliko, kajti glavna smer za našo družino, bo pot via Vogar. 
iz Ukanca "dolvn"....
Ukanc, ko pomlad še ni dodala okraskov
z Naklo glave proti Ukancu
domačini so včasih Ukancu rekli tudi Ukonc
na Jami
v gorah je pa še trda zima
Savica, v vsej svoji lepoti
tole čisto in zeleno te prevzame
pri izlivu Savice v jezero
pa še res se vidi celo jezero
po obilnem dežju je bilo prodišče pri izlivu Savice večinoma pod vodo
pa še malo bolj od blizu
besede niso potrebne....
par se je odločil za počitek
pot k izlivu in razredčen gozd oz.močvirni svet po zimski ujmi
klasika iz Ukanca
plavajoči ostanki jeseni
3,6 km jezerske lepote
Savica še iz druge strani
oblaki so krojili sprehod, malo luči je pa le padlo v to idilo
po Zlatorogovi poti
Ladje so že nared in s 1.majem steče promet po jezeru
brez Pršivca pa ne gre...
Urša je dobila družbo...
zaliv pri čolnarni s Pršivcem v ozadju
pr Sv.Janezu.... verjetno največkrat slikana cerkev
pa se od Jezera preselimo še v korita Mostnice, k Slončki
pa tale "srček" v koritih tudi ni nekaj kar bi se prezrlo
slap Grmečica
na Rju
Jetrnik
Resa
Črni teloh, mi jim rečemo kar kurice
ženski cvetovi leske
0 Comments

Korita Mostnice

5/4/2021

0 Comments

 
,Ne zgodi se prav pogosto, da bi kakšno znamenitost obiskala kar dvakrat v desetih dneh. Ja, pri koritih Mostnice se je naredilo prav to. Zakaj? Moja Urša, čeprav se ima za Bohinjko, v koritih še ni bila. Velikokrat se nad koriti peljeva proti svojemu domu na Vogarju in vedno pade vprašanje; kdaj greva v korita? Ja, kdaj za mene ni vprašanje, za mlade je pa čas v drugačnih dimenzijah in za marsikaj ni časa, čeprav volja je. Prvič sva šli le do "slončka", ker ji težave s kolenom niso kaj več dovoljevale. V drugi rundi pa sva korita obdelali v celoti, po levi strani gor in pri Češenjskem mostu smer zamenjali in se sprehodili po desnem bregu. Skoraj mi je ta  del poti bolj pri srcu, večkrat se približaš koritom in lahko občuduješ Mostnico, v svoji zeleni barvi, ki ukleščena med ozke in visoke stene korit teče proti vasi. Obisk korit je za  mene vedno lepo doživetje; do dobra se sprehodiš, naužiješ svežega zraka in kaj je lepšega, kot sprehod ob vodi, ko ti njeno žuborenje boža dušo in oko. Pa vedno se razveselim pogleda na Slončka, na Srčka v zg. toku in erozijskih loncev. Tej posebnosti se res ne morem načuditi v smislu, kaj vse lahko voda ustvari. Ob prvem obisku 26.3. je bil pretok vode v koritih zelo sleb, majhen, dočim 5.4. je otoplitev v gorah napolnila korita kar dobro. Saj je sneg v gorah vidno pobiralo. Da ne bo to pisanje izzvenelo kot samo moje "nakladanje" o doživetju lepot teh korit, naj dodam še nekaj podatkov, kot sledi:
Kristalno čist potok Mostnica je nad vasjo Stara Fužina v skale vrezal dva kilometra dolga korita, ki predstavljajo prijeten in nezahteven izlet, ne daleč od Jezera. Struga potoka se na nekaterih mestih povsem zoži, korita pa so visoka do 20 metrov. V zgornjem toku Mostnice se dolina razširi, v idilično dolino Voje, s prekrasnimi travniki. V njenem zatrepu naletimo na slap Mostnice. V koritih Mostnice je možno tudi soteskanje.
 


korita, kot se jih vidi s Hudičevega mostu
Hudičev most
tesen, ki je že blizu izteka korit
tukaj se poti iz levega in desnega brega korit spet združita. točka, kjer se pobira vstopnina.
Urščov most
pušeljc pa mora bit....
...pa tudi kakšen vrh pokuka izza drevja
včasih je pretok vode miren, skoraj neslišen.....
...mestoma pa razigran in hrupen...
erozijski lonec
erpzijski lonec
stojiš in gledaš.....
....pa poslušaš....
....in začudenja ni konca....
...in malo postojiš in misli odplavajo bogvekam...
pri "Slončku"
pri Slončku
znameniti "srček" v zg. delu korit, viden iz Ćešenjskega mostu
globina soteske je tu izredna, ob stenah pa večji erozijski lonci
pritok Suhe v Mostnico.....
...je izredno lep in zanimiv
Alpska mastnica
Navadna resa
0 Comments
<<Previous
Forward>>

    Arhiv

    April 2023
    October 2022
    September 2022
    August 2022
    May 2022
    April 2022
    January 2022
    November 2021
    October 2021
    August 2021
    July 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021
    February 2021
    January 2021
    December 2020
    October 2020
    September 2020
    June 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    September 2019
    August 2019
    July 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    June 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    October 2016
    September 2016
    August 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    August 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    May 2013

    Kategorije

    All
    Ajdovska Deklica
    Alpski Botanični Vrt Juliana
    Barvita Jesen V Gorah
    Barviti Utrinki Na Planini
    Bavšica
    Bela Opojnost Pri Zelencih
    Beli Potok
    Belopeška Jezera
    Belska Planina
    Bled
    Bled In Zaledenelo Jezero
    Bled - Nebeška Podoba Kraja
    Bobovška Jezera
    Bohinj
    Bohinj - Babje Poletje
    Bohinj In Pomlad
    Bohinj - Na Pomlad Ob Jezeru
    Bohinj - Peč
    Bohinj Pogled S Peci
    Bohinj - Pogled S Peci
    Bohinjska Barvita Jesen
    Bohinjske Razglednice
    Bohinj Tako Ali Drugače
    Bohinj- Triatlon Jeklenih
    Bohinj V Aprilu
    Bohinj V Avgustu....
    Bohinj - V Februarju
    Bohinj V Juniju
    Breginjski Kot
    Čakajoč Na Zimo....
    čas Ubrane Barvne Igre
    Čez Peč Na Rudnico
    Čez Planke....
    Črni Mački
    Črni Vrh Na Pustno Nedeljo
    Cvetje
    Danska
    Danska - Fredensborg
    Danska Gilleleje
    Danska - Otok Mon
    Dnevni Metulji
    Dobra Družba
    Dražgoše
    En češnjev Cvet
    Galetovec
    Gobe 2022
    Golica
    Gorski Svet
    Gozdne Jagode
    Grad Kamen
    Grančišče
    Greben Brezniških Peči
    Heatherhills - Danska
    Hom - Sv.Katarina
    Izola
    Izvir Bistrice
    Jamnik - Balkon Gorenjske
    Januarski šopek
    Jesen
    Jesenska Podoba Zelencev
    Jesenski Pušeljc
    Karavanke In Moja 10+
    Ključavnice - Narcise
    Korita Mostnice
    Ko Se Dan Nagiba V Noč
    Ko V Zgornje Savski Dolini Zažari Jesen
    Kozmeje
    Kraljica Mraza In Snega
    Kranjska Gora - Martuljk
    Kras
    Kras - Goče
    Kras - V Barvah Ruja
    Kras - Volčji Grad
    Ledeni Okraski
    Ledeno Kraljestvo In žive Jaslice V Mojstrani
    Lepi čeveljc
    Mala Bistrica Slap
    Mala Bistrica - Slap
    Mali In Veliki ćudeži Na Travniku
    Mangartska Cesta
    Mangartska Dolina In Njena Dva Jezera
    Martuljški Slapovi
    Mocna Ekipa Boh.veslacev
    Mojstrana
    Morje
    Mrzle Vode - Mahovje
    Nad Bohinjskim Jezerom
    Nadiža
    Na Jesen Pri Jasni - Kranjska Gora
    Na Kredi
    Na Visoki Montaževi Planoti - Planina Pecol
    Nordijski Center Planica
    Norveška - Alesund
    Norveška - Atlantska Cesta
    Norveška -Steve Cerkev
    Novembersko Deževje....
    Ob Jezeru Na Jesen
    Ob Savi Bohinjki D0 Jezera
    Od Reteč Do Podkorena
    Panorama
    Peč Tromeja
    Planina Dedno Polje
    Planina Goreljše In še Kaj....
    Planina Krni Dol
    Planina Krstenica V Pozni Jeseni
    Planina Pri Jezeru
    Planina Pri Jezeru In Planina Vodični Vrh
    Planina Vodični Vrh
    Počasi Se Dela Zima....
    Pod Meglenim Pokrovom
    Pod Poncami....
    Pod Triglavom
    Pokljuka - Planina Lipanca
    Poletje Na Planini
    Polet Z Jadralnim Padalom
    Pomlad
    Pomlad Se Seli V Gorski Svet
    Po Novoletnih Praznikih....
    Po Šavrinskih Gričih
    Pozna Jesen
    Presihajoče Jezero Ledine
    Presihajoče Jezero Ledine
    Pridih Zime....
    Pršivec - Mogočnež Nad Bohinjskim Jezerom
    Rabeljsko Jezero In Mesto Istega Imena
    Rabeljsko Jezero – Lago Del Predil
    Rilkejeva Pešpot
    Robidišče
    Rožce V Maju ....
    Samo En Cvet
    Sečoveljske Soline - Fontanigge
    Sem Ter Tja....
    Senožeta
    Senožeta
    Senožeta V Pomladnem Dihu
    Skalnjak V Maju ....
    Škocjanski Zatok
    Slap Grmečica
    Slap Grmečica In Hemin Plavž
    Slap Grmečice
    Slap Peričnik
    Slap Peričnik Okovan V Led
    Sleme - Vršič
    Smokulja
    Smolnik
    Soline - KPSS
    Soteske In Slapovi
    Srečno 2015
    Srečno 2019
    Srečno 2021
    Suha - Desni Pritok Mostnice
    Svetovni Pokal V Biatlonu Pokljuka
    Sv. Lovrenc
    Tamar
    Telohi
    Trenta
    Triglavski Gaj
    Viitranc In Cipernik
    Vodnikov Razglednik - Koprivnik
    Vogar Po Zledolomu
    Vogel - Zimska Pravljica
    Vrata - Dolina Pod Triglavom
    Vremenske Ujme V Maju
    V Vseh Barvah Zažari Jesen
    Zadnji Pozdrav Sonca
    Za Dušo
    Zdaj Pomlad Je Tu...
    Zelenci
    Zelenci Ob Zgodnji Pomladi
    Zelenci - V Jesenski Preobleki
    Zelenci V Zimski Podobi
    Zgornje Jezersko
    Zgornje Savska Dolina
    Zgornjesavska Dolina
    Zgornji Martuljški Slap
    Zima
    Zima Bela....
    Zima Na Gorjušah
    Zimska Opojnost...
    Zimska Podoba Zelencev
    Zimska Pravljica ....
    Zimske čipke